רשימת קיצורי מקלדת
באנר עליון

כך תגנו על עורו של התינוק בשנתו הראשונה

כך תגנו על עורו של התינוק בשנתו הראשונה

עורם של תינוקות דק ורגיש יותר מעורם של מבוגרים, בעיקר בשנה הראשונה לחייהם. לאחר הלידה, נחשף עורו העדין של התינוק להשפעות של טמפרטורה, מזג אוויר, כימיקלים המצויים בסבון, חומרי כביסה, משחות וכו' ולכן נוטה להיות יבש ומגורה בקלות. גם עונת החורף ועונות המעבר אינן מקלות עליו והדבר בא לידי ביטוי ביובש ובהרגשת אי נוחות.

ד"ר ורד עטר-שניר, מומחית ברפואת עור ורופאת עור ילדים, עונה לשאלות המטרידות הורים רבים ומסבירה על הסיבה לרגישות המיוחדת של התינוק וכן כיצד ניתן להקל עליו.

לקבלת קופון 35% הנחה לחצ/י כאן >>

 

 

 

1. ממה נובעת הרגישות המוגברת של עור התינוק לשינויים סביבתיים או אפילו לבגדים חדשים בשנתו הראשונה?
התינוק נולד כשהוא עטוף בשכבה שומנית הנקראת "ורניקס". הורניקס שומר על לחות העור של התינוק בסביבה המימית של הרחם.​ לאחר הלידה, עם הרחצה הראשונה של התינוק, הורניקס נשטף ועור התינוק נותר חשוף למזהמים מהסביבה, או לרכיבים חומציים כמו הפרשות הגוף ואף נוטה לאבד לחות. בנוסף, עורו של התינוק דק בכ- 40-60% לעומת עור מבוגר, עובדה המקשה עליו להתמודד גם עם שינויים חיצוניים כמו שינויי טמפרטורה, לחות, הימצאות לכלוך או כימיקלים המצויים בסביבתו והעלולים לגרום עקב כך לגירוי בעור התינוק.

2. מה אנחנו כהורים יכולים לעשות כדי להגן על עורו של התינוק שלנו?
מומלץ לשמור על סביבה מותאמת לתינוק ולהקפיד על טמפרטורה נעימה בחדר: חימום או קירור האזור בהתאם ולא יתר על המידה כך שאינו מייבש את העור, בגדים נושמים כמו בד כותנה המתאים לעונה, הקפדה על רחצה קצרה יחסית, עד רבע שעה, בטמפרטורה נעימה ובתוספת של שמן אמבט כדוגמת "בלנאום בייבי", שמסייע בהגנה החיונית לעור התינוק.
שימוש בשמן אמבט מסייע להעניק את המעטפת הטבעית החסרה לאורך השנה הראשונה לחיי התינוק. מומלץ להימנע משימוש בסבונים בחודשים הראשונים העלולים לייבש את עור התינוק. בנוסף, במידת הצורך ניתן להשלים ולמרוח בסיום הרחצה בקרם לחות מתאים לתינוקות.  


3. מהו ההבדל בין שמן אמבט לסבון תינוקות רגיל? האם השימוש בשמן אמבט לרחצה עדיף על פני שימוש בסבונים?
חשוב לציין כי שמני האמבט מבוססים על שמנים צמחיים ולא על דטרגנטים, חומרי ניקוי אגרסיביים וחומרים מקציפים, כמו שניתן למצוא בחלק מהסבונים. בנוסף, אחד היתרונות הבולטים של שמני הרחצה כדוגמת "בלנאום בייבי" הוא שהשמן מותיר מעטפת הגנה נעימה על עור התינוק המגנה על הלחות הטבעית שלו עד לרחצה הבאה למחרת. מה שסבון, אפילו סבון המותאם לתינוקות, אינו עושה.


4. האם ניתן להשתמש ברחצת התינוק רק בשמן ולהימנע לגמרי משימוש בסבון?
כן, אין צורך בכלל בשימוש בסבונים בתינוקות בחודשים הראשונים. אנחנו לא מדברים על ילדים שרצים ומשחקים אשר להם יש צורך בפעולת הניקוי שעושה הסבון. בתינוקות יש חשיבות גדולה יותר לפעולות השימון וההגנה המאסיבית שאותה עושה שמן האמבט. ובכל מקרה, לתינוקות וילדים גדולים יותר ניתן להשתמש בסבון לניקוי האזורים ההכרחיים (משך השהייה עם הסבון במים צריך להיות מינימלי) ולסיים את פעולת הרחצה בשמן אמבט לשם ההגנה ושימון העור.
אופן השימוש בשמן לילדים המתרחצים בעמידה דומה לשימוש בסבון. יש לשים על היד מעט שמן למרוח על גבי העור הרטוב, לשטוף קלות ולייבש את העור בטפיחות עדינות על מנת לא להסיר את שכבת ההגנה שהותיר השמן.


5. לאילו רכיבים עלינו, ההורים, לשים לב כשאנחנו בוחרים בשמן אמבט לתינוק שלנו?
בחירת שמן האמבט נעשית בהתאם לסוג העור של התינוק. אם מדובר בתינוק עם עור רגיל, מספיק להשתמש בשמן אמבט רגיל כדוגמת "בלנאום בייבי" המכיל 100% שמן ממקור צמחי ואינו מכיל חומרי צבע, חומרים משמרים, דטרגנטים שונים או מקציפים כגון , SLS המעניק לעור שכבת הגנה.
אם מדובר בעור יבש מאוד, מתקלף או במקרה של מחלת עור, מומלץ להשתמש בשמן טיפולי עם הזנה אינטנסיבית יותר כגון "בלנאום בייבי פורטה", שמכיל בנוסף לשמנים הצמחיים גם שמן מינרלי, שהוא הרכיב שנותן הזנה ולחות אינטנסיביים יותר לעור יבש ופגום המתאים למקרים אלו. כמו כן, עדיף לבחור בשמן אמבט ותיק, אשר יש ניסיון של שנים בשימוש בו. ניתן להיוועץ ברופא הילדים, רופא העור או רוקח במידת הצורך.


6. כמה זמן בעצם מומלץ להשתמש בשמן אמבט?
ההגנה על עורו העדין של התינוק חשובה לפחות עד גיל שנה ולכן מומלץ להשתמש בשמן אמבט ללא סבון או בשילוב עם סבון, לפי הצורך. גם לאחר גיל שנה מומלץ לא למהר להפסיק להשתמש בשמן, גם אם נראה שעור התינוק אינו יבש מאחר ופעולת השימור וההגנה היא חשובה. השימוש בשמן האמבט מסייע למנוע את היובש וקילוף העור שעלולים להופיע בעור. לתינוקות הקטנטנים פשוט להוסיף את השמן למי האמבט ולאחר מכן שהם גדלים ומסיימים עם האמבט אפשר להשתמש בו גם ברחצה במקלחת באופן דומה לשימוש בסבון ולהקפיד על ניגוב בטפיחות על מנת לשמר את שכבת ההגנה.

לקבלת קופון 35% הנחה לחצ/י כאן >>

 


פתח תפריט מובייל מעבר לראש העמוד